הרב פנגר: למה התכוון הסבא כשאמר שהפרה לא נותנת חלב?

הרב יצחק פנגר בסיפור לשבת על סבא שגילה לנכדיו את סוד החיים, מה התכוון כשאמר כי הפרה אינה נותנת חלב? איך זה קשור לפרשת השבוע ומה אנו למדים מכך לחיים?

חרדים 24.6.2022 | 13:54

צילום: pixabay

"אני אגלה לכם את סוד החיים", אמר סבא לנכדיו. הם התאספו סביבו, ואז אמר להם: "סוד החיים הוא - הפרה לא נותנת חלב".

הנכדים לא הבינו. "למה אתה מתכוון?" שאל אחד הנכדים.

"כפי שאתה שומע" אמר הסבא – "הפרה לא נותנת חלב, צריך לחלוב אותה. צריך לקום ב-05:00 בבוקר, ללכת לרפת, לשבת על שרפרף, להניח את הדלי ולעשות את העבודה. וגם כשיש מכונות שעושות את זה, אתה צריך להשקיע הרבה מאד מעצמך עד שתקבל חלב.

"פרות לא נותנות חלב, צריך לעבוד בשביל זה".

השיעור הזה אינו רק בנוגע לחלב, אלא הוא נכון לגבי כל דבר בחיים. אתה רוצה משהו - תעבוד בשביל זה, ואם זה יהיה נכון עבורך, אתה תקבל. אבל אל "תפזול" לדברים שאינם שייכים לך, שכן אתה עלול לאבד גם את מה שיש לך.

קרח, שבא לחלוק על משה רבנו, היה לוי, אך רצה להשיג לעצמו גם את הכהונה. בסופו של דבר, לא רק שלא השיג את הכהונה, אלא שגם לוי הוא כבר לא היה, שכן נבלע באדמה יחד עם כל עדתו.

וכך אומר הזוהר בארמית: "כֹל דְרָדַף בָּתַר דְּלָאו דִילֵיהּ, אִיהוּ עָרִיק מִקַמֵיהּ, וְלֹא עוֹד אֶלָא מַה דְאִית בֵּיה אִתְאֲבִיד מִיֵנהּ" (זוהר פרשת קרח דף קע"ו). פירוש: כל הרודף אחר מה שלא שלו, אותו הדבר שרדף אחריו בורח ממנו, ולא עוד אלא גם מה שהיה שלו נאבד ממנו.

"פרות לא נותנות חלב, צריך לעבוד בשביל זה". אבל גם כשעובדים, צריך לזכור לא לפגוע באחרים בדרך, ולקחת מהם מה ששלהם.

שנזכה לשאוף, אבל לא לחמוד.

שבת שלום.

שלכם, יצחק פנגר.

בחדרי חרדים

רוצים להצטרף לקבוצות הווטסאפ של כל רגע?

לבקשת הצטרפות למוגנים וכשרים

להצטרפות ישירה לקבוצות

שתף כתבה זו