חברות היין הוותיקות ביקשו להתמזג אך נתקלו בסירוב

הממונה על התחרות הודיעה כי ‘יקבי כרמל’ לא תוכל לרכוש את ‘יקבי ארזה’ | המיזוג העלה חשש לפגיעה בתחרות בתחום התירוש ויין הקידוש ולכן הודיעה הממונה כי היא מתנגדת לרכישה

קובי ברקת | כלכלי 23.6.2022 | 22:39

בקבוקי יין. אילוסטרציה | צילום: unsplash

יקבי כרמל לא תוכל לרכוש את יקבי ארזה: הממונה על התחרות, מיכל כהן, הודיעה אתמול (חמישי) לאגודת הכורמים הקואופרטיבית של יקבי ראשל"צ וזכרון יעקב בע"מ (יקבי כרמל) וליקבי ארזה ת.ר.ז. בע"מ כי היא מתנגדת למיזוג ביניהן.

יקבי כרמל היא חברה פרטית המתעסקת בייצור, שיווק והפצה של מוצרי יין ואלכוהול, בעיקר תחת המותג 'כרמל מזרחי'. בנוסף, עוסקת כרמל בייצור מותג פרטי בתחום התירוש עבור רשתות שיווק.

יקבי ארזה מוגדרת כחברה פרטית המתעסקת בייצור, שיווק והפצה של מוצרי יין, תחת המותגים 'ארזה', 'היוצר' ועוד. בנוסף, עוסקת ארזה בייצור מותג פרטי בתחום התירוש עבור רשתות שיווק.

במסגרת עסקת המיזוג בקשה כרמל להפיץ תחילה את מוצרי יקבי ארזה ולאחר מכן לרכוש את פעילותה.

בדיקת רשות התחרות העלתה, בין היתר, כי בתחום התירוש נתח השוק הכספי של הפירמה הממוזגת עולה על 50%, כך שלאחר ביצוע המיזוג הפירמה הממוזגת תהיה החברה הגדולה והמשמעותית ביותר בתחום, וכי קיימות אינדיקציות המעידות על כך שיקבי כרמל היא בעלת כוח שוק משמעותי בתחום זה. 

בתחום יין-הקידוש נמצא כי נתח השוק הכספי של יקבי כרמל עולה על 50% וכי נתח השוק הכספי של הפירמה הממוזגת עולה על 60%.

עוד נמצא בבדיקת המיזוג כי קיימים חסמי כניסה משמעותיים בתחומי התירוש ויין הקידוש.

כאמור, נוכח החשש שעלה בתחומי יין הקידוש והתירוש כי המיזוג בין יקבי כרמל ליקבי ארזה עשוי להוביל לפגיעה בתחרות ובצרכן, החליטה הממונה על התחרות להתנגד למיזוג.

בחדרי חרדים

רוצים להצטרף לקבוצות הווטסאפ של כל רגע?

לבקשת הצטרפות למוגנים וכשרים

להצטרפות ישירה לקבוצות

שתף כתבה זו